Želivské klášterní pivo

 

HAŠTAL 12° světlý ležák, nefiltrované a nepasterizované pivo s plnou až tělnatou chutí, vařené z moravského ječmene, žateckého chmele a čisté želivské vody podle dochovaných, avšak upravených receptur bývalého klášterního pivovaru. Díky tomu se dosahuje plné až tělnaté chuti a příjemnou hořkou příchutí.

Haštal byl třetím opatem kláštera v Želivě, který se proslavil tím, že po jeho prosebné modlitbě se objevil vydatný pramen křišťálově čisté vody, který po mnoho staletí zásoboval klášter pramenitou vodou a dodnes je místními obyvateli používán a jsou z něho vařena i tyto piva
SALESIUS 15° světlý speciál, nepasterizované a nefiltrované speciální pivo vynikající chutí připravované podle upravených historických receptur. Pivo je vyráběné z několika druhů kvalitních moravských sladů, má silnější tělo s příjemnou sladko-hořkou chutí


Salesius Josef Roubíček byl 47-tým želivským opatem. Byl velmi dobrý hospodář, za jeho vedení byla během 7 let obnovena budova opatství a hospodářské budovy po velkém požáru v roce 1907.

 

 

Pšeničný ležák Jeroným 12° je nepasterizované a nefiltrované pivo. Pšeničný slad s použitím spodního kvašení a více než 30 denní ležení v našich ležáckých tancích dodává pivu lehkost a svěží ovocnou chuť.

Pšeničné pivo je pojmenované po opatovi Jeronýmu Hlínovi (1703-1725). Roku 1712 však klášter postihnul znovu velký požár, který zcela zničil nově dostavěný konvent a kostel také do základů vyhořel a vystavěné trojlodí se zřítilo. Obnova kostela započala roku 1714, kdy opat Jeroným pozval architekta J. Sanitiho, který je navrhl vystavět ve slohu gotizujícího baroka. Tuto podobu si zachoval kostel až do dnešní doby. Podle jeho plánu byl upraven i vnitřek kostela. Charakteristické pro Santiniho je goticko- barokní pojetí stropu kostela a vynikají pojetí kostelních oken, které osvětlují jak kůr, tak i loď kostela.